[Manual] Czujnik położenia wału rozrządu - P0340

Jeśli lubisz sam naprawiać własne auto, zobacz nasze manuale. Tutaj znajdziesz gotowe opisy jak dokonać wymian, napraw we własnym zakresie. Instrukcje i pozostała literatura dotycząca różnych modeli Opla.
Awatar użytkownika
Administrator
Administrator
Posty: 198
Rejestracja: 28 gru 2014, 00:30
Województwo: mazowieckie
Imię: Marcin
Model: Zafira
Silnik: Z19DT
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

[Manual] Czujnik położenia wału rozrządu - P0340

Post autor: Administrator »

Krótki manual na sprawdzenie czy czujnik jest sprawny:

Zaczynając od początku:
- Jeżeli pali Ci się check i po zczytainu błędów wykazuje błąd P0340 to jest związany z czujnikiem położenia wału rozrządu.
- jeżeli możesz odpalić auto po kilkukrotnym przepiłowaniu to znaczy, że czujnik jest sprawny tylko coś przeszkadza w jego poprawnym działaniu/zliczaniu.

Zasada działania czujnika:
Czujnik ten to tzw. czujnik zbliżeniowy, który zlicza metalowe wyżłobienie wystające w kole zębatym rozrządu. Zlicza każdy obrót koła zębatego przez co wysyła sygnał sinusoidalny do komputera, a ten na podstawie tych danych dostarcza odpowiednią dawkę paliwa.

Po zdjęciu górnej części obudowy rozrządu - 3 torx'y, zobaczymy czujnik - widać dochodzący do niego przewód. Należy sprawdzić czy nie jest gdzieś naderwany, sparciały, itp. Później odkręć czujnik - 2 torxy, trudny dostęp. Przeczyść ścierką lub benz ekstrakcyjną. Przeczyść benzyną te wyżłobienie na kole zębatym. Później pozostaje nam
tylko to wszystko skręcic i sprawdzić czy coś pomogło. Mnie odpalił tak jak powinien ;)

Także kolejny raz uchroniłem sie przed kosztami napraw :D czujnik oryg. 280zł plus wtyczka 80zl = 360, w warsztacie plus robocizna :D 4 stówki jak nic :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instrukcje, gotowe opisy, zrób to sam”