[Manual] Przeciąganie kabla zasilającego wzmacniacz

Jeśli lubisz sam naprawiać własne auto, zobacz nasze manuale. Tutaj znajdziesz gotowe opisy jak dokonać wymian, napraw we własnym zakresie. Instrukcje i pozostała literatura dotycząca różnych modeli Opla.
Awatar użytkownika
Administrator
Administrator
Posty: 198
Rejestracja: 28 gru 14, 0:30
Województwo: mazowieckie
Imię: Marcin
Model: Zafira
Silnik: Z19DT
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

[Manual] Przeciąganie kabla zasilającego wzmacniacz

Post autor: Administrator »

Większość osób ma problem z przeciągnięciem kabla zasilającego z akumulatora do wzmacniacza, który zazwyczaj znajduje się w bagażniku.
W związku z tym postanowiłem zrobić małą foto relację i pokazać w jaki sposób można to najłatwiej zrobić.

Najpierw najlepiej zaopatrzyć się w zestaw kabli do podłączenia zasilania oraz sygnału - ja zakupiłem zestaw firmy Dietz z kablami zasilającymi 20mm2, ponieważ potrzebuję zasilić wzmacniacz typu monoblok 350W RMS.

Wszystko najlepiej zacząć od przykręcenia blachowkrętem obudowy bezpiecznika do karoserii najbliżej jak to tylko możliwe akumulatora. Po czym odmierzyć i uciąć odpowiednią ilość kabla łączącego bezpiecznik z akumulatorem. Kabel należy z jednej strony zarobić oczkiem, które jest w komplecie - potrzebne do tego będą kombinerki. Drugi koniec kabla podłączamy do bezpiecznika.

Teraz tak jak na zdjęciu widzimy przeciągamy kabel przez ten otwór. Aby to zrobić należy najpierw wepchnąć gumową uszczelkę do środka (powinna ona zjechać na wiązce kabla w okolicę stacyjki).

Teraz ostrożnie rozcinamy z jednej strony uszczelkę tak aby nie przeciąć wiązki kabli i zdejmujemy. Uszczelkę należy rozwiercić tak aby mógł przez nią przejść kabel zasilający wraz z wiązką kabli, które wcześniej przez nią przechodziły.

Przez otwór przeciągamy resztę kabla zasilającego jaka nam została po czym jeden koniec przykręcamy do bezpiecznika. Zakładamy uszczelkę na kabel zasilający i wiązkę kabli. Na koniec należy starannie wcisnąć uszczelkę w otwór tak aby blacha weszła w rowek uszczelki.

Kable przeciągamy lewą stroną (po stronie kierowcy) pod progami. Tak samo postępujemy z kablem sygnałowym. Aby to zrobić należy odkręcić jedną śrubkę znajdującą się w progu ( Nie jest konieczne wyciąganie przedniego siedzenia). Dalej postępujemy tak jak na zdjęciu.

Masę najlepiej wziąć z karoserii - ja zarobiłem oczkiem montażowym jeden koniec kabla masowego (niebieski) i przykręciłem po wcześniejszym usunięciu lakieru do zaczepu pasów bezpieczeństwa.

Teraz pozostaje już tylko podłączyć zasilanie i kabel sygnałowy do wzmacniacza i cieszyć się car audio własnej roboty :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instrukcje, gotowe opisy, zrób to sam”