[Manual] Silniczek mechanizmu obiegu wewnętrznego - naprawa

Jeśli lubisz sam naprawiać własne auto, zobacz nasze manuale. Tutaj znajdziesz gotowe opisy jak dokonać wymian, napraw we własnym zakresie. Instrukcje i pozostała literatura dotycząca różnych modeli Opla.
Awatar użytkownika
Administrator
Administrator
Posty: 198
Rejestracja: 28 gru 14, 0:30
Województwo: mazowieckie
Imię: Marcin
Model: Zafira
Silnik: Z19DT
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Administrator »

Manual autorstwa kolegi Zagi_25.
Podziękowania i pytania proszę kierować do niego.

Witam.
Przyczyną parowania szyb w naszych samochodach jest niesprawny silniczek mechanizmu obiegu wewnętrznego. Dzieje się to dlatego że większość czasu pracuje on na zwarciu, nagrzewając się w wyniku czego odkleja się magnez znajdujący się w silniczku. Objawy które towarzyszą tej awarii to właśnie odwrotne działanie całego mechanizmu. A więc cały problem w parowaniu szyb w 99% przypadków to jest odklejony magnez w silniczku elektrycznym.

Obrazek

Po demontażu mechanizmu i zdjęciu pokrywki możemy zabierać się za wyjmowanie silniczka, jest on tylko wciśnięty w obudowę. Przewody zasilające najlepiej odlutować i zapamiętać jak były podłączone.

Obrazek

Gdy mamy już silniczek odłączony od reszty możemy zabrać się za naprawę. Obudowa silniczka składa się z metalowego korpusu, oraz plastikowego dekielka gdzie znajdują się szczotki i piny do przylutowania przewodów zasilających.
Rozbieramy silniczek, korpus jest w dwóch miejscach zaciśnięty na plastikowym dekielku. Ja użyłem frezarki pneumatycznej i małego freza by usunąć zaprasowanie. Następnie ostrożnie zdejmujemy dekielek tak aby nie uszkodzić szczotek.

Obrazek

Możemy już ocenić czy diagnoza była prawidłowa, sprawdzamy czy magnez obraca się w korpusie.
Teraz najważniejsza sprawa. Prawidłowe przyklejenie magnesu w korpusie. Jeżeli popełnimy błąd, silniczek nie będzie miał siły, będzie się kręcił w przeciwnym kierunku, albo w jedną stronę będzie miał siłę a w drugą będzie się zacinał.

Na zdjęciu poniżej widać prawidłowe umiejscowienie magnesu. Korpus posiada kanałek który zapewnia pozycję plastikowego dekielka. Magnes musi być dokładnie w takiej pozycji jak na zdjęciu. Magnes jest wykonany z kawałka blachy zagięty w kształt cylindra, więc ma miejsce łączenia.

Obrazek

Obrazek


Po prawidłowym umiejscowieniu magnesu możemy go przykleić klejem, może być „KROPELKA” albo coś podobnego. Następnie składamy silniczek, pamiętajmy o o delikatnych szczotkach by ich nie powyginać, one zapewniają dostarczenie prądu elektrycznego do uzwojenia wirnika.

Obrazek

Montujemy mechanizm i sprawdzamy prawidłowość działania. Silniczek powinien pracować z taką samą prędkością w prawą i w lewą stronę.
I możemy cieszyć się poprawnie działającym mechanizmem.

Wróć do „Instrukcje, gotowe opisy, zrób to sam”