UWAGA TRAMWAJ - "CZOŁG"

OpelKlub.net po godzinach. Miejsce do publikacji luźnych dyskusji, o wszystkim i o niczym.
Awatar użytkownika
pucinmz
Klubowicz
Posty: 296
Rejestracja: 20 lip 15, 9:36
Województwo: pomorskie
Imię: Marcin
Model: Vectra
Silnik: Z16XE
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: pucinmz »

CHCIAŁBYM PORUSZYĆ TEN WAŻNY TEMAT NA FORUM. ZAPOZNAJCIE SIĘ TEŻ Z ZAŁĄCZONYM FILMEM!!! UWAŻAJCIE NA DROGACH.

Każdy pojazd będący w ruchu potrzebuje czasu i przestrzeni, by się zatrzymać - im szybciej jedzie, tym dłuższa musi być droga zatrzymania. Droga zatrzymania tramwaju jest szczególnie długa, ponieważ jego masa jest kilkadziesiąt razy większa niż auta osobowego, a współczynnik tarcia między szynami a kołami znacznie mniejszy niż opon przeciętnego samochodu o jezdnię.

Droga zatrzymania składa się z drogi reakcji kierowcy (motorniczego) - od momentu dostrzeżenia przeszkody do włączenia hamulców - i reakcji układu hamulcowego (od momentu włączenia do zadziałania) oraz właściwej drogi hamowania (od zadziałania hamulców do zatrzymania).

Droga hamowania każdego pojazdu rośnie wprost proporcjonalnie do kwadratu prędkości. To znaczy, że pojazd jadący dwa razy szybciej potrzebuje cztery razy dłuższej drogi, by się zatrzymać.

Hamulce tramwaju umożliwiają jego maksymalne opóźnienie (spowolnienie ruchu) w tempie ok. 2 m/s2, to znaczy w ciągu sekundy tramwaj jadący na przykład 14 m/s czyli ok. 50 km/h, może zmniejszyć prędkość jazdy do 12 m/s czyli do ok. 43 km/h, w kolejnej sekundzie do 10 m/s czyli ok. 36 km/h. Zdoła on się zatrzymać z prędkości 50km/h na dystansie co najmniej 49 m od zadziałania hamulców, a uwzględniając jedną sekundę czasu reakcji motorniczego i układu hamulcowego minimalna droga hamowania wyniesie od ok. 63 m do 80 m z pełnym ładunkiem. Samochód osobowy zdoła się zatrzymać z tej prędkości na odcinku ok. 24 m.

Fakty:

Ciężar pociągu złożonego z dwóch wagonów tramwajowych typu 105N z kompletem pasażerów przekracza 50 ton. Tyle waży ciężki czołg. W zderzeniu z tramwajem mniejsze pojazdy zawsze są bez szans.

Droga zatrzymania rozpędzonego pojazdu szynowego jest kilkakrotnie dłuższa niż jadącego z tą samą prędkością auta osobowego.

W momencie zderzenia pojazd szynowy dysponuje potężną energią kinetyczną, niszcząca energia wyzwolona przez tramwaj może być 50 razy większa niż samochodu...

ŹRÓDŁO MPK POZNAŃ.

FILM Z TESTÓW:

https://www.youtube.com/watch?v=aE6syaVkGcY

Wróć do „Off-Topic”