[Manual] Montaż sterowania w zwykłej kierownicy

Jeśli lubisz sam naprawiać własne auto, zobacz nasze manuale. Tutaj znajdziesz gotowe opisy jak dokonać wymian, napraw we własnym zakresie. Instrukcje i pozostała literatura dotycząca różnych modeli Opla.
Awatar użytkownika
Administrator
Administrator
Posty: 198
Rejestracja: 28 gru 14, 0:30
Województwo: mazowieckie
Imię: Marcin
Model: Zafira
Silnik: Z19DT
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Administrator »

Jako że nie miałem sterowania radiem w kierownicy a te ze sterowaniem, które mogłem zakupić były ze zniszczoną skórą postanowiłem sobie sprawić.
I tak potrzebowałem taśmy pod kierownice i przycisków koszt ok 90PLN.
W pierwszej kolejności zabieramy się za zdjęcie osłony kolumny kierowniczej.
1.Odłączamy akumulator
2.Przekręcamy kierownice zdejmujemy zaślepkę wykręcamy wkręt,analogicznie z drugiej strony, odkręcamy śrubki od spodu i zdejmujemy osłonę.
Obrazek
2.Odkręcamy poduchę 2 śruby torx od tyłu kierownicy
Obrazek
3.Odpinamy poduchę i odkręcamy kierownice ja zaznaczyłem sobie markerem pozycje na wszelki wypadek.
Obrazek
4.Ściągamy i wymieniamy taśmę.Ja miałem już instalację od radia do taśmy tylko ona była bez sterowania
Obrazek
5.Zabieramy się za montaż klawiszy.Potrzebny nam będzie nożyk do tapet,4 wkręty i wiertło.Przymierzamy przyciski i wycinamy po trochu materiał jest to miękka pianka więc idzie łatwo.i przymierzamy i docinamy.mocowania klawiszy muszą wejść w takie miejsca które wyglądają jakby do nich z tym że musimy wyciąć piankę aż dotrzemy do aluminium
Wycinamy pod dość dużym skosem aby klawisze lekko chodzily bez zacinania
Obrazek
Miejsca do montażu śrub
Obrazek
Obrazek
Nawiercamy z wyczuciem a zeby nie przejść na drugą stronę
A tak wygląda po wycięciu
Obrazek
I zamontowaniu
Obrazek
Obrazek
To samo z drugiej strony układamy kabelki montujemy kierownice i cieszymy się sterowaniem radia.
Obrazek
Ja musiałem trochę podciąć taki rancik w poduszce w okolicach klawiszy bo klawisze nie wracały.Ogólnie trzeba dużo wycinać dopasowywać szlifować ale nie jest to trudne ani skomplikowane a wygląda jak zrobione oryginalnie.

Wróć do „Instrukcje, gotowe opisy, zrób to sam”