[Manual] Manetka z płynną regulacją wycieraczek przednich

Jeśli lubisz sam naprawiać własne auto, zobacz nasze manuale. Tutaj znajdziesz gotowe opisy jak dokonać wymian, napraw we własnym zakresie. Instrukcje i pozostała literatura dotycząca różnych modeli Opla.
Awatar użytkownika
Administrator
Administrator
Posty: 198
Rejestracja: 28 gru 14, 0:30
Województwo: mazowieckie
Imię: Marcin
Model: Zafira
Silnik: Z19DT
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Administrator »

Na prośbę jednego z kolegów przygotowałem małego manuala wspartego fotkami z montażu manetki w moim aucie. Jest to wersja 3D/5D/kombi bez komputera, ale to raczej nie ma większego znaczenia przy montażu.

Manual i montaż w moim aucie dzięki ogromnej pomocy kolegi Pidu, który przebrnął przez niemiecki instruktaż, zamontował u siebie, zrobił notatki i udzielił mi wykładu :D

Potrzebujemy:
- manetka z płynną regulacją z Omegi C
- przekaźnik również z Omegi C
- 3 odcinków kabla jedno-żyłowego (lub jedne 3-żyłowy :hyhy: ) o długości około 60cm
- podstawka przekaźnika
- 3 "wsuwki" na przewody
- 4 "szybkozłączki" (można bez nich na jakieś inne połączenia, lub lutować - mnie się nie chciało)
- taśma izolacyjna + osprzęt typu kombinerki itp.

Większość prac wygodnie jest wykonać sobie w domu i z gotowym sprzętem iść podłączyć w aucie.

Zaczynamy od przygotowania podstawki pod przekaźnik. Wychodzi z niej 5 przewodów. 2 z nich trzeba przedłużyć do około 60cm, a 3 skrócić do około 10cm.

Jak odwrócimy sobie przekaźnik zauważymy oznaczenia poszczególnych pinów.

W podstawce przedłużamy przewody, które będę podłączone do pinów 31 i 53c. (wskazówka: jeżeli mamy przewód jednego koloru to warto sobie oznaczyć końcówki, żeby później nie było problemu ;) ).

Następnie skracamy 3 przewody, które będę połączone z pinami 15, 31b i 53e przekaźnika na długość około 10cm. Na końcach przewodów umieszczamy "wsuwki":

Po wykonaniu tych czynności nasza podstawka powinna wyglądać mniej więcej tak:

Pozostaje nam jeszcze przedłużyć pin przekaźnika oznaczony jako I (ten najmniejszy):

Jeżeli chodzi o manetkę to ucinamy kostkę, która znajduje się na odchodzących z niej przewodach oraz usuwamy z nich osłonę (nie izolację):

Teraz możemy się udać do autka. Zdejmujemy obudowę kierownicy. Tym, którzy jeszcze tego nie robili przypominam: przekręcamy kierownicę w lewo i odkręcamy śrubkę pod zaślepką, następnie w prawo i znowu śrubka. Zdejmujemy górną część osłony. Dolna część trzyma się na 3 torxach, 2 widać z góry po lewej i prawej, trzeci jest od spodu.

Gdy już zdejmiemy obudowę wysuwamy prawą manetkę. Na górze i dole są takie zaczepy, które trzeba przycisnąć i wyciągnąć manetkę prostopadle do kierownicy. Wypinamy manetkę z podstawki - trzyma się na dwóch zatrzaskach (widać to na ostatniej fotce).

Zajmiemy się na chwilę skrzynką bezpieczników. Demontujemy schowek i ze skrzynki wyjmujemy stary przekaźnik (to ten pod rzędem szarych prostokątnych mniejszych przekaźników). W miejsce starego przekaźnika wkładamy "wsuwki" z naszej podstawki w następujący sposób:
53e (poziomy w mojej podstawce kolor niebieski) - pozycja 30 starego przekaźnika
31b (pionowy środkowy w mojej podstawce kolor czarny ) - pozycja 87A starego przekaźnika
15 (pionowy górny w mojej podstawce kolor żółty) - pozycja 87 starego przekaźnika.


Następnie wkładamy nowy przekaźnik w naszą zmodyfikowaną podstawkę (o ile już go tam nie było :] ).

Trzy długie kable ciągniemy sobie pod plastikiem do kolumny kierowniczej i górą do naszej manetki.

Jak odwrócimy sobie podstawkę to zobaczymy numerację poszczególnych przewodów.

Modyfikacje zaczynamy od przecięcia przewodu idącego do pozycji 9 (czarno-żółty). Izolujemy końcówkę idącą "do wiązki" (gdzieś tam pod maskę). Wygodnie już wpiąć sobie manetkę.

Żółto-czarny przewód z manetki łączymy szybkozłączką (lub kto jak woli) z żółto-czarnym przewodem, idącym do podstawki manetki, który przed chwilą przecięliśmy.

Pozostają nam jeszcze 3 długie przewody, które przyciągnęliśmy od przekaźnika. Łączymy je tak:

I (ten z małego pinu przekaźnika) - czarno-biały przewód z manetki (ten co był w kostce z żółto-czarnym).
31 (a mówiłem oznaczyć je sobie ;) ) - przewód idący do pozycji 6 w podstawce manetki (brązowy).
53c (pewnie nie oznaczyliście :] ) - przewód idący do pozycji 3 w podstawce manetki (czarno-czerwony).

Pozostaje nam już tylko wsunąć manetkę z podstawką na miejsce. Sprawdzić czy działa. Poskładać wszystko (umiejscowić sobie gdzieś nowy przekaźnik w skrzynce bezpieczników, ułożyć kable w kolumnie kierownicy i założyć osłonę kolumny). Idziemy na piwo, albo czekamy na deszcz :] , jak kto woli :D

Wróć do „Instrukcje, gotowe opisy, zrób to sam”