[Manual] Wymiana tylnych tarcz hamulcowych i klocków Insignia

Jeśli lubisz sam naprawiać własne auto, zobacz nasze manuale. Tutaj znajdziesz gotowe opisy jak dokonać wymian, napraw we własnym zakresie. Instrukcje i pozostała literatura dotycząca różnych modeli Opla.
Cinek85
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 15 lut 17, 20:28
Województwo: śląskie
Imię: Marcin
Model: Insignia
Silnik: 2,0 DTH

Post autor: Cinek85 »

opisze jak wymienić tylne tarcze hamulcowe,razem z klockami.
Narzędzia jakie będą nam potrzebne to
Klucz oczkowy 13 lub nasadka 13 z przedłużką
klucz płaski 17
klucz gięty 18 lub nasadkowy z przedłużką
płaski śrubokręt
torx30
szczotka druciana
klucz do wciskania,wkręcania tłoczków hamulcowych(ja kupiłem za 60zl zestaw kluczy do tego przeznaczonych,można też poradzić sobie metodą domową ścisk stolarski i klucz od szlifierki kątowej)
Śruby po stronie kierowcy odkręcamy w kierunku tyłu samochodu, a po stronie pasażera w kierunku przodu auta.
Należy również kontrolować stan poziomu hamulcowego, ponieważ przez wkręcanie/wciskanie tłoczków może nam się podwyższyć stan płynu, dlatego warto odkręcić korek i w trakcie wkręcania/wciskania co jakiś czas zerkać czy nie wylewa nam się płyn.
Po zdjęciu koła ukazuje się nam widok tarczy i zacisku
Obrazek
Odkręcamy śruby zaznaczone na czerwono(do tego użyjemy klucza 13 a 17 żeby nie obracała się nam śruba w jarzmie)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Po odkręceniu śrub możemy zdjąć zacisk i położyć go sobie na zawieszeniu, lub podwiesić
Obrazek
Bierzemy płaski śrubokręt i wyciągamy stare klocki i blaszki w których siedzi klocek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Po zdemontowaniu blaszek zabieramy się za demontaż jarzma(można oczywiście blaszki zdemontować po odkręceniu jarzma)
Do odkręcenia jarzma potrzebujemy klucza 18 oczkowa gięta lub 18 nasadka z przedłużką
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Gdy odkręcimy jarzmo, czyścimy szczotka drucianą miejsca w których były blaszki i odkładamy jarzmo na bok
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Następnym krokiem jest demontaż tarczy hamulcowej, jest ona przykręcona śrubą torx 30.
Po odkręceniu śruby stukamy tarcze z czoła i ją odkładamy
Obrazek
Gdy mamy już zdemontowaną tarczę przystępujemy do czyszczenia piasty z korozji
Przed
Obrazek
Po
Obrazek
I zboczenie zawodowe pomiar bicia piasty(0.005mm), zdjęć z pomiaru tarczy nie mam, ale bicie wynosiło 0.01mm
Obrazek
Dotarliśmy do miejsca gdzie już możemy wszystko składać z powrotem
Zakładamy tarcze i dokręcamy śrubą typu torx,zakręcamy jarzmo i wkładamy nowe blaszki
Obrazek
Montujemy klocki w jarzmie
Obrazek
I przyszła pora na wkręcanie/wciskanie tłoczka.
Tłoczek po stronie kierowcy wkręcamy zgodnie z ruchem wskazówek zegara(po stronie pasażera również, a myślałem że w przeciwną stronę)
I tutaj możemy wykorzystać do tego przeznaczony zestaw kluczy
Obrazek
Obrazek
Lub domowy sposobem ściskiem stolarskim i kluczem do szlifierki(fotek nie posiadam)
Mam foto klucza, którym wciskałem przednie tłoczki, ale do tyłu też by się nadał
Obrazek
Obrazek
Na zdjęciu gdzie jest narzędzie typowo do wciskania/wkręcania tłoczków, widać że guma się również zaczęła skręcać, żeby tego uniknąć warto popsikać silikonem w spreyu po obwodzie gdzie styka się guma z tłoczkiem,
Po wciśnięciu/wkręceniu tłoczka, zakładamy zacisk i dokręcamy go.
Obrazek
Efekt finalny
Obrazek
Nie robiłem kalibracji hamulca postojowego elektrycznego za pomocą komputera, przejechałem się,zahamowałem kilka razy delikatnie i wtedy 2 razy zaciągnąłem.

Mimo że nie jestem polonistą, mam nadzieję że wszystko jest w miarę dobrze objaśnione.

Wróć do „Instrukcje, gotowe opisy, zrób to sam”